Dermamed

kılcal damar tedavisi dermamed
YAĞ HÜCRELERİNE ODAKLANABİLEN ULTRASON

Cerrahi işlem gerektirmeden (iğne dahi olmadan) , Odaklı Ses Dalgaları Teknolojisi ile (Focus Ultrasound) herhangi bir yan etki ve takip süreci gerektirmeden kalıcı, ölçülebilir oranlarda bölgesel incelme ve vücut şekillendirme sistemidir.

Odaklanabilen ultrason, dünya’da 60 ülkede 650 ‘den fazla klinikte ve 270.000 den fazla vakada uygulandıgı bildirilen bir tedavidir. Ülkemizde sağlık kuruluşu olmayan yerlerde kullanılan kavitasyonlardan farklı bir sistemdir ve sadece sağlık kuruluşunda kullanılır.

Nasıl çalışır:

Sistem, cilt altında 1,5 cm derinlikte sadece yağ hücrelerini patent teknolojili odaklanmış ultrason ile mekanik olarak parçaladıktan sonra, vücut metabolizması yardımı ile karaciğere ulaştırılır. Karaciğer fonksiyonları bu parçalanan yağ hücresi içeriğini (trigliserid) besinlerden aldığımız yağ gibi parçalayarak doğal yollardan atılımını sağlamaktadır.

Odaklı Ultrason dalgası seçici olduğundan ve sadece yağ hücresini hedeflediğinden dolayı diğer yapılara yani kan damarları, sinirler ve bağ dokusuna zarar vermez.

Ayrıca birden fazla Odaklı Ultrason özelliği sayesinde tek atımda 0.7 cm ile 1.5 cm arasında 3 farklı derinlikteki noktaya “odak atım” ile yağ hücrelerinin parçalanması sağlanmakta, bu şekilde tek seansta daha derin ve daha geniş bir bölge tedavi edilmektedir.

Hangi Bölgelere Uygulanır:

Karın, bel, kalça bölgeleri ile bacak içlerinde lokal yağ depolarının bulunduğu bölgelere uygulanır.

Kaç Seans Uygulanır ve Seans Süreleri Ne Kadardır? :

2 hafta aralıklarla 3 seans uygulanır, ilk seans öncesi uygulanacak bölgenin detaylı ölçümleri yapılır. İlk sonuçlar seans bittikten 7 – 10 gün sonra almaya başlanabilir. Seanslar yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Nasıl sonuçlar beklenebilir ? :

Dr. Levent Türbedar Ultherapy ile ilgili soruları yanıtlıyor.

Ultherapy nasıl bir uygulama?

Bu hepimizin bildiği görüntüleme ultrasonuyla birlikte kullanılan, deriye zarar vermeden 5 mm aşağıda odaklanarak, bağ dokusuna etki edebilen bir ultrason. Cilt altını görerek gönderdiği odaklanmış ultrason gücüyle deri altındaki bağ dokusu tabakasını küçülten ısı hasarları veriyor. Uygulama yüzeye bir miktar jel sürülerek yapılıyor. Cilt altını görmemiz çok önemli çünkü tam olarak ısı etkisi yaratmak istediğimiz taşıyıcı tabakayı görerek atış yapma imkanı buluyoruz. Bunu hiçbir lazerde şimdiye dek yapamadık. Uygulamanın amacı, cerrahi yöntemlerle kesilerek çıkartılan tabakayı erken safhada, ameliyatsız bir şekilde, dışarıdan küçültmek ve oluşan hasarın etkisiyle yeni kolajen üretimi sağlayarak cildin kalınlaşmasını sağlamaktır.

Bu yöntem hangi bölgelere uygulanabiliyor?

Göz kapağı sarkmalarına karşı kaş üstü ve tüm alında, yanak sarkmalarına karşı tüm yanakta, boyun sarkmaları içinse tüm boyunda kullanılabiliyor. Tüm yüzü toparlayıp lifting etkisini vermek için ise aynı seansta komple yüz ve boyun uygulaması yapabiliyoruz. Çok yakında gözaltı sarkmaları için ve kol, diz kapağı, göğüs ve karın gibi vücut bölgeleri için yeni başlıklar da geliyor.

Tüm yüz ve boyun kaç dakika sürebiliyor? Kaç tedavi gerekli?

En fazla 40 dakika içinde tamamlanmış oluyor. Genellikle yalnız bir seans uygulanıyor.

Aynı gün olumlu etkiler görünüyor mu?

Özellikle yanak sarkmalarında çok belirgin bir toparlanma, küçülme görülebiliyor ama bizim için önemli olan 1 ila 3 ay içerisinde görülecek, gerçek ve kalıcı sonuçlardır. Cilt her geçen gün daha iyi görünmeye başlayacak, 3 ayın sonunda en iyi haline kavuşacaktır. Bu noktada doğru hasta seçiminin de önemini belirtmek isterim. Hasta doğru bir aday değilse, hiçbir sonuç beklenemez.

Etkin sonuçlar için hasta seçiminin öneminden söz etmiştiniz, kimlere uygulanabilir Ultherapy?

Öncelikle bağ dokusu gevşek, biyolojik yaşlanmanın etkisiyle sarkmaları başlamış kişiler.  75 yaşındaki hastalarda yapılmış olumlu denebilecek çalışmalar da var ama bana göre en ideal grup 40-65 yaş arasıdır. Ayrıca yaşı daha genç olup göz kapağı erkenden düşmüş kişilerde de uygulanabilir.

Uygulama sonrası günlük yaşantıya engel olabilecek bir durum yaşanıyor mu?

Hayır, bu uygulamanın gündemdeki lazer teknolojilerinden farklı olarak sunduğu avantajlardan birisi de budur. Hastanın uygulanan bölgede bir yara, yanık, leke gibi bir yan etki görmesi beklenmez. Gün ortası uygulanabilir. Nadiren hafif bir ödem ya da kızarıklık oluşabilir ancak aynı gün içinde geçecektir.

3 ay sonra elde edilen gerçek sonuç ne süreyle kalıcıdır?

Şu anda klinik çalışmalar 1 - 1,5 sene sürebildiğini gösteriyor ancak uygulamanın doğru protokolle yapılması sonuçlar açısından önemlidir.

AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ

İnsanlar tarih boyunca burun estetiğine önem vermiştir. Antik heykelleri gözünüzün önüne getirirseniz, hepsinde burnun ne kadar öne çıktığını göreceksiniz. Kimilerinde güçlü bir karakterin simgesi, kimilerinde vazgeçilmez bir güzellik unsuru, kimilerinde sadece bir nefes alma organı, kimilerinde ise yüz estetiğini bozan bir problemdir burun. Hatta bu öyle bir problemdir ki, insan en çok kendi rahatsız olur ve defalarca ameliyat olmayı göze alır.

Ancak son yıllarda ameliyat dışında da bir seçeneğimizin olduğunu öğrendik; artık geçici dolgu uygulamalarıyla da burun estetiği yapabiliyoruz. Doğru eğitimle, doğru seçilmiş dolgu materyali ve estetik bir bakış açısı ile kusurları ortadan kaldırmak mümkün. Yurtdışında da öteden beri uygulanmakta olan bu metod, ekonomik olmasının yanı sıra son derece hızlı ve tatminkar sonuçlar veriyor.

Ameliyatsız burun dolgu işleminin bir diğer önemli başarısı da; travmalardan veya estetik burun operasyonlarından sonra ortaya çıkan deformitelerin çok çabuk bir şekilde düzeltilebilmesi. Zaten gereken şekil, belli oranlarda elde edilmiş olduğu için bu burunların düzeltilmesi adeta bitmiş bir resmi rötuşlamak kadar kolay olmaktadır. Yeni bir ameliyat endişesiyle bekleyen bu insanların şaşkınlıklarını görmek inanın bizleri de çok mutlu eden bir işlem haline gelmiştir.

Uygulama sonrasında; kısa sürede geçen lokal şişlikler, morluklar, burun ucunda bazen 15 gün kadar sürebilen kırmızılıklar görülebilir. Bu metodun en iyi yanlarından biri de önden deneme şansı buluyor olmamızdır. Beğenilmediği takdirde bu dolgu maddesini 2 - 3 gün içinde eritebilen güvenli maddeler de mevcuttur. Ancak şimdiye kadar burnundan memnun olmayan ve dolguyu eritmek isteyen hastamız olmamıştır.

Uygulamanın etkisi yaklaşık 1 sene kadar sürebiliyor ve bu sürenin sonunda da dolgu maddesi tamamen bitmediğinden biraz ilaveyle eksik giderilebiliyor. Öte yandan burun hareketsiz bir bölge olduğu için etkinin daha uzun sürdüğü, bazı kişilerde etkinin 2-3 yıl kadar sürebildiği gözlemlenmiştir.

Dermamed’de bu uygulamada hyalurinik asit dışında bir ürün kullanılmamaktadır. Daha uzun etkili kalıcı veya yarı-kalıcı ürünler zamanla kötü etkileşimlere neden olmaktadır.

KILCAL DAMAR VE VARİS TEDAVİSİ

Varis, yüzeysel toplardamarların cilt altında genişlemesi, uzaması, kıvrımlı ve büklümlü bir şekil almasıdır.

Estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturan varislerin neden olduğu ağrılar ise günlük sosyal yaşanımızı etkileyebilecek yapıdadır.

Şişmanlık, uzun süre oturmak ya da ayakta durmak, hamilelik, hormonal sorunlar, ilerleyen yaş ve kalıtım gibi nedenlerle bacak ve yüz bölgesinde görülen kılcal damarların tedavisi mümkündür. Tedavi hastanın varislerinin yoğunluğuna bağlı olarak 3 ila 5 seans gibi değişen aralıklarla uygulanır. Tedavilerimiz sebepleri ortadan kaldırmasa bile hem görünümü estetik olarak daha iyi bir noktaya getirir, hem de bacak ağrılarının çoğunu ortadan kaldırır.

Ciddi varis hastalıkları durumunda tedavi planlanmadan önce bir damar cerrahına ve tetkikler için radyoloji uzmanına gidilmesi önerilir.

Kılcal damar tedavi yöntemlerimiz;

Skleroterapi, NdYag Lazer, Dye Lazer, Diod Lazer, Thermokoter


EN POPÜLER